Panel „Dualno obrazovanje u doba veštačke inteligencije“, na kojem su vodeći domaći stručnjaci govorili o primeni najnovijih informacionih tehnologija u obrazovnom sistemu Srbije, održan je danas u Oficirskom domu u Nišu, u organizaciji Privredne komore Srbije.
Moderator panela, održanog u okviru pratećeg programa nacionalnog takmičenja mladih u veštinama SerbianSkills, Mirjana Kovačević, rukovodilac Centra za edukaciju i dualno obrazovanje PKS, istakla je da je veštačka inteligencija u dualnom obrazovanju postala stvarnost, a njena primena svakim danom sve šira.
Filip Mrdak, viši savetnik u Kabinetu predsednika PKS, objasnio je da je pre nekoliko godina bio izazov motivisati firme da se digitalno modernizuju.
Tada rešenja još nisu uključivala komponente bazirane na veštačkoj inteligenciji. Vremenom je postalo jasno da bez novih tehnologija firme neće moći da drže korak s tržištem – postaće ne samo manje konkurentne, već će se povući sa scene – istakao je Mrdak.
Dodao je da je Centar za digitalnu transformaciju PKS osnovan kako bi sistemski pomogao firmama da uđu u proces digitalne promene.
To postižemo kroz mrežu naših sertifikovanih konsultanata koji sarađuju s firmama na transformaciji, a uz to smo obezbedili i finansijsku podršku preko Ministarstva privrede – objasnio je Mrdak.
Učesnici panela istakli su da nešto više od 34 odsto firmi u Srbiji koristi neki oblik veštačke inteligencije – većinom u sektoru usluga i informacionih tehnologija, koji čine oko 60 procenata tih slučajeva.
Međutim, najmanje se koristi upravo tamo gde bi njeno prisustvo donelo najveći efekat – u proizvodnim granama poput metaloprerade, gde se efikasnost može značajno unaprediti primenom senzora i naprednih alata. Upravo u tim sektorima postoji ogroman potencijal za rast, ali i manjak stručnog kadra predstavlja veliki izazov – objasnio je Mrdak.
Dodali su i da su strah i nesigurnost zbog mogućeg gubitka posla prisutni, kao i kod svih velikih promena, ali da će poslovanje uz podršku veštačke inteligencije svakako biti podignuto na viši nivo.
Miloš Mišić, direktor održavanja i procesnog inženjeringa u kompaniji ZG Lighting, objasnio je da se kroz što više konkretnih primera veštačka inteligencija treba približiti učenicima i profesorima u dualnom obrazovanju.
Svi treba da znaju da, recimo, ChatGPT nije rešenje, ali jeste alat ka rešenju – rekao je on i dodao da digitalizacija i veštačka inteligencija moraju ići „ruku pod ruku“.
Nikola Blagojević, HR trening koordinator, kazao je da je veštačka inteligencija podrška i pomoć, a nikako konkurencija.
Straha i zazora će uvek biti – to je zakonitost kroz istoriju. Setite se pokreta ludista u Engleskoj koji su uništavali mašine, ili straha od uvođenja kompjutera – rekao je Blagojević i zaključio da „AI ubrzava procese i definitivno podiže produktivnost“.
Direktor Elektrotehničke škole „Nikola Tesla“ iz Niša Nebojša Sokolović objasnio je da su se učenici vrlo brzo prilagodili prednostima AI i da je već aktivno koriste.
Bilo da je reč o obrazovnom procesu ili ličnom usavršavanju, mladi koriste veštačku inteligenciju. Njene prednosti su očigledne, a učenici se vrlo brzo prilagođavaju novim tehnologijama – zaključio je Sokolović.
U Oficirskom domu u Nišu danas je i zvanično počeo prvi takmičarski dan na nacionalnom takmičenju mladih u veštinama SerbianSkills. Na SerbianSkills takmičenju posvećenom stručnom obrazovanju i izvrsnostima u veštinama, takmiče se mladi uzrasta od 17 do 25 godina. U veštinama mehatronike, hotelske recepcije i veb-razvoja svoje umeće pokazuje 25 učesnika.
Cilj takmičenja je da se mladim profesionalcima u Srbiji pruži prilika da razvijaju svoje talente, postanu eksperti u svojim veštinama i pokažu svoje sposobnosti na međunarodnoj sceni.